BR-KLASSIK


26

ARD Music Competition 2021 Admitted Participants

Published at: 16-7-2021

ARD Musikwettbewerb 2021 - Klavierduo, Violine, Horn, Gesang | Picture: picture-alliance/dpa, Johanna Vogt-Pexels, Daniel Delang, Montage BR

The 70th ARD International Music Competition in Munich will take place in the following categories: Piano Duo, Voice, Horn and Violin. Please find here all admitted participants at a glance.

Ania & Sophie Druml 2nd Round
· Ania Druml, Austria
· Sophie Druml, Austria

Anton & Maite Piano Duo
· Anton Dolgov Vikulov, Spain
· Maite Leon Ruiz, Spain

Bahk & Park 2nd Round
· Kyungchan Bahk, Korea
· Jonghwa Park, Korea

Charles Rosen Ensemble Duo
· Michael Cohen-Weissert, Germany
· Tomoki Park, Korea

Duo CieL 2nd Round
· Ju Yen Chai, Korea
· Jared Wei Liew, Singapur

Duo Glycine
· Hyewon Ha, Korea
· Yebin Lee, Korea

Duo Motus
· Melis Ertürk, Turkey
· Türkü Su Dilan Özkaya, Turkey

Duo Mouseîon
· Mariia Esaulova, Russia
· Narek Galoyan, Armenia

Duo Rückschloß 2nd Round
· Ada Aria Rückschloß, Germany
· Ead Anner Rückschloß, Germany

Geister Duo 2nd Round
· David Salmon, France
· Manuel Vieillard, France

Klavierduo Kalabova&Gugg 2nd Round
· Johannes Gugg, Austria
· Tereza Kalabova, Czech Republic

Klavierduo Neeb 2nd Round
· Sophie Neeb, Germany
· Vincent Neeb, Germany

Klavierduo Petkunaite 2nd Round
· Auguste Petkunaite, Lithuania
· Ieva Petkunaite, Lithuania

Klavierduo Shi
· Rong (Rainie) Shi, China
· Wei (Amy) Shi, China

Książek Piano Duo
· Krzysztof Książek, Poland
· Agnieszka Zahaczewska-Książek, Poland

La Fiammata 2nd Round
· Jingzi Ruan, Canada
· Charissa Vandikas, Canada

Melnikova-Morozova Duo 2nd Round
· Nika Melnikova, Russia
· Olesia Morozova, Russia

Novi Piano Duo
· Grzegorz Nowak, Poland
· Anna, Wielgus, Poland

Piano Duo Sakamoto 2nd Round
· Aya Sakamoto, Japan
· Risa Sakamoto, Japan

TwoYU 2nd Round
· Yuxin Jiao, China
· Yujie Kang, China

Jeongmeen Ahn, Korea 2nd Round
Vassia (Lieke-Vasiliki) Alati, Greece
Diana Florentina Alexe, Rumania 2nd Round
Iida Antola, Finland 2nd Round
Martiniana Antonie, Rumania 2nd Round
Stefan Astakhov, Germany 2nd Round
Jonas Atwood, Switzerland
Claire Austin, Australien/ Great Britain
Bogna Bernagiewicz, Poland
Theodore Browne, Germany
Da-yung Cho, Korea 2nd Round
Beomseok Choi, Korea
Yisae Choi, Korea
Ketevan Chuntishvili, Georgia
Linsey Coppens, Belgium
Beatriz de Sousa, Portugal
Ang Du, China
Valerie Eickhoff, Germany 2nd Round
Jessica Elevant, Sweden
Kady Evanyshyn, Canada
Arvid Fagerfjäll, Sweden
Axelle Fanyo, France 2nd Round
Helene Feldbauer, Austria
Inna Husieva, Ukrain
Chloé Jacob, France
Grüter Julia, Germany 2nd Round
Lubov Karetnikova, USA 2nd Round
Michael Kim, Korea
Sungho Kim, Korea
ByungJun Ko, Korea 2nd Round
Jakob Kunath, Germany
Takaki Kurihara, Japan
Natalia Labourdette, Spain
Solène Le Van, France / USA
Dongmin Lee, Korea
Seonwoo Lee, Korea
Carolina Lopez Moreno, Germany
Magdalena Lucjan, Poland
Danylo Matviienko, Ukrain
Boshana Milkov, Germany 2nd Round
Megan Moore, USA
Hyunju Mun, Korea
Amber Norelai, USA / Venezuela
Julia Obert, Germany 2nd Round
Changdai Park, Korea
Jaesung Park, Korea
Désirée Pauli, Switzerland
Ruth Katharina Peeck, Germany 2nd Round
Theresa Pilsl, Germany
Andromahi Raptis, Canada / Greece 2nd Round
Marie Henriette Reinhold, Germany
Malgorzata Roclawska, Poland
Katharina Ruckgaber, Germany 2nd Round
Anne Martha Schuitemaker, Netherlands
Ilya Silchuk, Russia
Julia Sitkovetsky, Great Britain/USA 2nd Round
Jihoon Son, Korea 2nd Round
Rodrigo Sosa Dal Pozzo, Italy/Venezuela
Matilda Sterby, Sweden
Anastasiya Taratorkina, Germany / Russia 2nd Round
Gerben van der Werf, Netherlands
Anna Voshege, Australien/Germany 2nd Round
Annina Wachter, Austria
Nils Wanderer, Germany
Charlotte Watzlawik, Germany
Iphigenie Worbes, Germany
Mengting Wu, Germany
Eva Zalenga, Germany
Melissa Zgouridi, Brazil / USA
Yajie Zhang, China 2nd Round
Athanasia Zöhrer, Austria
Maryna Zubko, Ukrain

James-Dimitrios Bakirtzis, Australia
Alison Jacquetta Balls, Germany
Orane Bargain, France
Andreas Becker, Germany
Juan Bautista Bernat Sanchis, Spain 2nd Round
Teodor Blagojevic, Serbia
Finn Bohn, Germany
Carles Chordà SanzDean, Spain
Rui Sérgio Coelho Gil Godinho, Portugal
David Coral, Columbia
Jacob Christopher Dean, Germany / Great Britain
Manon Desvigne, France
Pascal Deuber, Switzerland 2nd Round
Luís Duarte Dias Moreira, Portugal
Ivo Dudler, Switzerland 2nd Round
Annemarie Federle, Germany 2nd Round
Jonas Gira, Germany
Eirik Baardsen Haaland, Norway 2nd Round
Matthijs Heugen, Switzerland 2nd Round
Karsten Hoffmann, Germany 2nd Round
Emanuel Jean-Petit-Matile, Switzerland
Lucie Krysatis, Luxemburg
Nikolette LaBonte, USA
Yang Liu, China
Aleksi Mäkimattila, Finland
Francesco Mattioli, Italy
Thomas Adrian Mittler, Germany
Pablo Neva Collazo, Spain
Margreth Luise Nußdorfer, Austria / Germany
Rodrigo Ortiz Serrano, Spain
Jan Polle, Germany
Ona Ramos Tinto, Spain
Fiorenzo Ritorto, Italy
Anaís María Romero Blánquez, Spain
Felipe Santos Freitas da Siva, Brazil 2nd Round
Sulamith Seidenberg, Germany
Solène Souchères, France
Raúl Tavares Roque, Portugal
Zoë Tweed, Great Britain
Mees Vos, Netherlands 2nd Round
Paul Wolf, Austria
Haeree Yoo, Korea 2nd Round
Bar Zemach, Israel 2nd Round
Yun Zeng, China 2nd Round

Yurina Arai, Japan
Ava Bahari, Sweden
Ludwig Balser, Germany
Lorenz Chen, Germany
Adam Koch Christensen, Danmark
Wonbeen Chung, Korea
Larissa Cidlinsky, Germany
Anna Agafia, Egholm, Danmark
Hiu Sing Fan, Hong Kong 2nd Round
Ho-Hsuan Feng, Taiwan
Noemi Gasparini, France
Natsuki Gunji, Japan
Sirena Huang, USA
Yuki Ishihara, Japan
Yuri Katsumata, Japan
Roman Kholmatov, Ukrain
Karen Kido, Japan
Alexander Won-Ho Kim, Korea 2nd Round
Eun Che, Kim, Korea
Chihiro Kitada, Japan
Judyta Kluza, Poland 2nd Round
Emilija Kortus, Serbia
Miyeon Lee, Korea
Youjin Lee, Korea 2nd Round
Seina Matsuoka, Japan
Mathilde Milwidsky, Great Britain
Fumika Mohri, Japan 2nd Round
Elias David, Moncado, Germany
Yasuka Morizono, Japan
Seiji Okamoto, Japan 2nd Round
Megumi Okaya, Japan
Kyumin Park, Korea
Eva Rabchevska, Ukrain 2nd Round
Piotr Rachwał, Poland
Mio Saito, Japan
Johanna Schreiber, Germany
Tomotaka Seki, Japan
Mariia Shutko, Ukrain
Dmitry Smirnov, Russia 2nd Round
Ayin Son, Korea
Louisa Staples, Great Britain 2nd Round
Annika Starc, Germany
Valerie Steenken, Germany
Max Tan, USA
Yun Tang, China 2nd Round
Fabiola Tedesco, Italy 2nd Round
Alexandra Tirsu, Moldova / Rumania 2nd Round
Saki Tozawa, Japan
Ayaka Uchio, Japan
Akiko Ueno, Japan
Louis Vandory, Germany 2nd Round
Eimi Wakui, Japan
Matthias Well, Germany
Raika Yamakage, Japan
Dayoon You, Korea 2nd Round
Filip Zaykov, Czech Republic 2nd Round
Jingzhi Zhang, China


26